Menu Zavřeno

VU3V výlet do Polska

Ve středu 24. dubna 2019 jsme připravili pro studenty VU3V, jejich rodinné příslušníky a přátele výlet do Polska. Tento zájezd se konal v rámci Virtuální univerzity třetího věku, téma Cestování.

 Všichni jsme se ráno sešli u Místní knihovny v Častolovicích, kde už na nás čekal autobus a vyrazili jsme. Po překročení polských hranic jsme zamířili do obce Walim. Naším cílem byla exkurze Walimských Štol. Je to jedna z nejzajímavějších a tajuplných vojenských objektů na území Sovích hor, kterým je stavební komplex „Sztolnie Walimskie“ v obci Walim, osada Rzeczka. Od roku 1943 vedli během 2. světové války na území Sovích hor Němci rozsáhlé stavební práce pod krycím jménem Riese, stavba nikdy nebyla dokončena. Během těchto prací byly za cenu tisíců lidských životů vykopány dlouhé kilometry chodeb. Na konci těchto chodeb nás čekalo pietní místo, kde jsme uctili památku vězňů, zemřelých při kopání těchto chodeb.

Dalším velice zajímavým místem, které jsme navštívili, byl hrad Grodno. Hrad Grodno se nachází v romantické lesní krajině, cesta k hradní pevnosti začala v osadě  Zagorze Slaskie. Po vystoupání do kopce k hradu na nás čekal oběd v krásné restauraci s velice milou obsluhou, kde jsme se dobře najedli. Poté následovala prohlídka hradu.

Hrad Grodno je středověká tvrz, jejíž počátky sahají do doby Piastů ve Slezsku. Později byl přestavěn na renesanční sídlo.

 Završením prohlídky byl výstup na věž. Z té byl krásný výhled do okolí a hlavně na víceúčelovou vodní nádrž – Bystřické jezero. Je dlouhé přes 3 kilometry a rozloha činí 50 ha.

Našeho výletu se zúčastnil i starosta městyse Častolovice ing. Zdeněk Praus  a ráda bych mu touto cestou poděkovala za jeho pomoc při organizaci tohoto zájezdu i za jeho ochotu zúčastnit se ho.

Výlet se velice vydařil a nakonec nám přálo i počasí.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.