Leden 2017

 

 

Morávková, Jana
Jaká byla Iveta Bartošová (2014)
 
Vzpomínková publikace rekapituluje a dokumentuje slovem i obrazem uzavřenou uměleckou dráhu české popové zpěvačky. S řadou černobílých fotografií v textu.
  Holtz, Andrew
Dr. House vs. realita (2012)
 
Volné pokračování titulu Dr. House: pravda a mýty o netradičních lékařských metodách v populárním seriálu se tentokrát nezaměřuje na konkrétní diagnostické metody, ale spíše na pracovní prostřední v nemocnicích a na rozsáhlý svět zdravotní péče.
Quick, Amanda, 1948-
Ztracená noc  (2013)
 
Další z románů, které navazují na řadu Zrcadlo a odehrávají se na tajuplném ostrově Rainshadow.
Teremová, Lenka, 1963-
Prstýnek z levandule  (2011)
 
Román pro ženy se dotýká mimo jiné tématu menšinových sexuálních orientací.
Herriot, James, 1916-1995
Zvěrolékař jde do boje  (2013)
 
Další pokračování příhod a příběhů ze života anglického venkovského veterináře a jeho přátel i spolupracovníků. Počátkem 2. světové války narukoval mladý zvěrolékař k letectvu a při výcviku a nezvyklé činnosti bolestně postrádá známé prostředí yorkshireských farem i práci, které rozumí a kterou miluje. Vojenské zážitky se proto neustále prolínají se vzpomínkami na zajímavé a zábavné případy z dřívější praxe a na blízké lidi a působiště, kam se hodlá co nejdříve vrátit nejen k práci, ale i k ženě a novorozenému synovi.
Quick, Amanda, 1948-
Svedený ďábel  (2004)
 
Romantický milostný příběh z počátku 19. století se odehrává ve svérázném prostředí anglického venkova. Napínavý milostný román vypráví příběh ovdovělého lorda Juliana s mladou vnučkou svého souseda. Julian se zpočátku netají tím, že se chce ženit proto, aby zajistil své panství dědicem. Během několika málo měsíců si však lord uvědomí, že jeho žena Sophy je výjimečná žena, plná vřelého citu, která záhy získá jeho lásku a respekt všech sloužících.
Taylor, Patrick, 1941-
Doktore, fofrem, jde o život!  (2009)
 
Barry, čerstvý majitel univerzitního diplomu, získal první zaměstnání… nic zlého přitom netuše. Bude asistentem praktického lékaře v Ballybucklebo! Tuhle vesničku málem nenajde na mapě, ale na místě zjistí, že nechce žít nikde jinde než tady – v srdci smaragdových kopců a údolí severního Irska. Pak se však poprvé setká se svým šéfem, doktorem O´Reillym. Tenhle starší muž, jehož základním ponaučením je „nikdy pacientům nedovol, aby ti přerostli přes hlavu!“, má velmi svérázné metody. Je prchlivý O´Reilly šarlatán, anebo naopak ten nejlepší učitel, od kterého Barry získá mnohem víc, než se kdy naučil na fakultě? Ať už tohle dopadne, jak chce, po seznámení s pacienty – mezi nimiž se najdou opravdu rázovité figurky – je mu jasné, že minimálně o životě, a nejspíš i o lásce se tady dozví víc, než kdy doufal.
Taylor, Patrick, 1941-
Doktore, šťastný a veselý!  (2010)
 
Mladý doktor Barry Laverty se těší na první Vánoce v útulné vesnici Ballybucklebo, radost mu však pokazí jeho dívka Patricie, protože nemíní na svátky přijet. Jenomže Barry se nemůže svými srdečními záležitostmi příliš zabývat on a jeho starší kolega Fingal Flahertie OReilly mají plno práce s běžnými chorobami i s naléhavými případy vyžadujícími plnou pozornost. A navíc se objeví velký problém. V blízkém okolí si otevře ordinaci nový doktor, jenž podvodně přetahuje pacienty a jehož šarlatánství začíná ohrožovat zdraví důvěřivých venkovanů. Je možné, aby se ve zdejším kraji uživili tři praktičtí lékaři? Barry o tom začíná pochybovat. Leč i v nepříjemném zimním období nastávají bezstarostné chvíle a páni doktoři z Ballybucklebo si uprostřed shonu kolem vánočních sešlostí a veselic dokážou najít čas, aby obstarali třeba nadílku pro děti osamělé matky.
Taylor, Patrick, 1941-
Doktore, teď to chce klid!  (2010)
 
Stejně jako v předchozí knize, i zde se setkáváme s milým a ne příliš průbojným lékařem, Barrym Lavertym, který sdílí domácnost se starším a trochu nabručeným doktorem O’Reillym. Oba čeká mnohá těžká chvilka při péči o jejich venkovské pacienty. Barry si však navíc musí získat nepříliš důvěřivé konzervativní vesničany, kteří si těžko zvykají na novou tvář. Jeho laskavost a humor mu však z občasných potíží pomohou.
Taylor, Patrick, 1941-
Doktore, to byste se divil!  (2011)
 
Další kniha ze série humoristických románů z lékařského prostředí odehrávající se na irském venkově. Tentokrát je ale hlavní postavou hospodyně obou lékařů, známá pod přezdívkou Kinky. Ta vzpomíná na své mládí i bývalou lásku, o kterou byla osudem tragicky připravena. Málokdo z jejího současného působiště tuší, že Kinky byla kdysi dívkou plnou snů, ale i věšteckých schopností. Součástí tohoto dílu jsou i staré irské pověsti a legendy.
Taylor, Patrick, 1941-
Doktore, ne tak zhurta!  (2012)
 
Život studenta medicíny, to dlouhé období zábav a studentských vylomenin čtyř kamarádů, tu a tam přerušené panikou, míří k závěrečným zkouškám. Fingalovi se podařilo vycepovat věčného studenta Boba, ovšem jemu samotnému ubírají čas nádherné chvíle s půvabnou sestřičkou Kitty O’Hallorhanovou, takže mu teď hrozí, že nepostoupí do dalšího ročníku… A jak si poradí s patolízalským šprtem Fitzpatrickem, který se mazaně vtírá do přízně profesorů – tohle přece Fingal a jeho kamarádi nenechají bez trestu!
Taylor, Patrick, 1941-
Doktore, bacha na ženský!  (2012)
 
Bezstarostné veselí vánočního večírku naruší nehoda a oba lékaři podstupují boj o záchranu lidského života. Idyla irského venkova se navrací, jenže… Jenže Barry se zrovna dozvěděl, že jeho ambiciózní dívka Patricie ho odepsala. Musí se rozhodnout: Půjde za kariérou, aby Patricii neztratil, nebo zůstane v Ballybucklebo, které mu přirostlo k srdci? Je to na něm, ale naštěstí má kolem sebe vnímavé přátele v čele s Fingalem O’Reillym. Ani ten to nemá lehké, protože obnovená studentská láska ke Kitty ho zasáhne víc, než by chtěl. Dokáže se Fingal rozhodnout pro velkou změnu, když od dávné nešťastné smrti své první ženy žije tvrdohlavě sám? No a podaří se překazit chamtivé spády vykutáleného radního Bishopa, který chce podvodně připravit o peníze své už tak mizerně placené zaměstnance?
Taylor, Patrick, 1941-
Doktore, to je ale kotrmelec!  (2013)
 
Již sedmé pokračování úsměvných příhod mladého lékaře, působícího na irském venkově. Tentokrát se kromě léčení svérázných venkovanů musí vypořádat s delší hospitalizací dlouholeté hospodyně a především se svatbou svého nadřízeného, doktora O’Reillyho. Příjemné čtení plné humoru, pochopení a lásky.
Taylor, Patrick, 1941-
Doktore, tak na zdraví!  (2014)
 
Další porce humorných příhod svérázného lékaře na irském maloměstě. Po nedávné svatbě se svou studentskou láskou Kitty by se nejraději oddal rodinnému životu, jenže kolem se pořád něco děje. Jednou je tu úraz po pádu z koně, jindy podezřelý srdeční záchvat, milostné vzplanutí hospodyně Kinky, předsudky místních proti mladé lékařce Jenny nebo dokonce podvodné machinace při chrtích závodech… Doktor Fingal se musí s potížemi svých pacientů prát stejně, jako když před třiceti lety začínal v ambulanci pro nemajetné v Dublinu.
Miller, Raine
Aféra Blackstone 3. Oči dokořán  (2013)
 
Třetí díl nenáročné erotické romance americké studentky a pohádkově bohatého Angličana. Před Ethana a Brynne staví život samá překvapení. Temné stíny minulosti se pokoušejí zničit vášnivé pouto, které je k sobě váže, a to i přes slib, že je už nic nerozdělí. Zničující ztráta a příslib nové naděje jim otevírá oči a oni si uvědomují, co je pro ně nejdůležitější. Zvládnou oba milenci překonat bolestivou minulost, která je neustále pronásleduje?
Bednarski, Piotr, 1938-
Modrý sníh  (2009)
 
Vzpomínky současného polského básníka a prozaika na část jeho dětství, které nedobrovolně strávil před branami ruských gulagů.
Ahern, Cecelia, 1981-
Dívka za zrcadlem  (2012)
 
Dvě malé povídky o lásce provázené tajemstvím. V první povídce nevěsta ve svůj svatební den objevuje v babiččině domě za zrcadlovou plochou nebezpečný přízrak, druhá je o vynálezci futuristického přístroje, oživujícího šťastné vzpomínky. Romantika spojená s nadpřirozenými jevy.
Žilák, Karel, 1948-
Pusinka  (2005)
 
Kriminálně podbarvený příběh ze současnosti sleduje osud příležitostné prostitutky, která si tímto způsobem v podsvětí obstarává drogy. Knížka je částečně inspirovaná skutečnými událostmi a vypráví o současném podsvětí, o společenském i duševním marasmu, ale i o lásce, která nabízí tragickým hrdinům poslední možnost záchrany. Osudový propletenec zdánlivě nesouvisejících postav zavádí čtenáře do světa beznadějných existencí, do prostředí, kde je na denním pořádku sexuální násilí, brutalita a strach před dopadením.
Žilák, Karel, 1948-
Jehla  (2005)
 
Pokračování románu Pusinka líčí další osud hrdinky, která se načas dostala z drogové závislosti a naskýtá se jí možnost žít spokojený život s milujícím partnerem. Zpočátku šťastná hrdinka po čase začne postrádat bývalou volnost a zpočátku jen občas uniká do světa drog. S pokračujícím časem přestává být schopná překonat stereotypnost manželského života a k drogám se uchyluje bez ohledu na své blízké čím dál častěji. Opětovná závislost ji zbavuje všech zábran a dívka sklouzává stále hlouběji až se dostane na samou hranici mezi životem a smrtí.
Žilák, Karel, 1948-
Kleptoman  (2007)
 
Román s kriminální zápletkou je situován do Zlína, kde se v letech 2004-2006 střetnou osudy pěti mladých lidí. Mladá Eva Pálková opět jednou v životě doplácí na svou důvěřivost, když si do svého bytu nastěhuje Slováka Petera Ujčíka, jehož náhodně poznala během cesty autobusem do lázní Vrbov. Zjišťuje, že tento hrubý a agresivní narkoleptik se sklonem k alkoholismu se příliš nesnaží najít si práci a že ji jen využívá. Stejnou bolest a ponížení už zažila, když se neuváženě provdala za Antonína Pálku, bývalého judistu s podobnými vlastnostmi, který si ji vzal jen kvůli bytu…
Oswald, James
Přirozené příčiny  (2013)
 
První kniha skotské detektivní série s inspektorem Anthonym Mc Leanem. V tajné místnosti starobylého edinburského sídla je nalezeno zohavené tělo mladé ženy se všemi známkami rituální vraždy, ke které muselo dojít minimálně před šedesáti lety. Kriminalista Mc Lean je brutální smrtí dívky natolik otřesen, že se rozhodne dávnou záhadu vyřešit. Ve stejnou dobu dochází ve městě k řadě nevysvětlitelných vražd, nad kterými si místní policie jen marně láme hlavu. Mc Leanovi však intuice napovídá, že všechny případy jsou nějakým způsobem spojeny s onou jednou rituální vraždou.
Racková, Daša
Velká obrazová kuchařka  (2002)
 
Sendvičové řezy, salát z uzenin, brynzová polévka se sójou, drůbeží guláš s cuketami, chřest s vaječnou omáčkou, punčový koláč, boloňská pizza…
Předkrmy, polévky, hlavní jídla z masa i zeleniny, luštěniny i divočina, těstoviny, moučníky sladké i slané – z české, slovenské i mezinárodní kuchyně. Velmi obsáhlá kuchařská kniha, v níž téměř každý recept s rozpisem surovin a podrobným pracovním postupem doprovází exkluzivní barevné fotografie Dušana Tichého.
Krautschneider, Rudolf, 1943-
Život v kleči, aneb, Za hory za doly  (2011)
 
Příběhy z Krakonoš a Karvinska. Osudy hrdinů této knihy jsou důkazem, že žádný režim nedokáže zcela zničit kvalitu života. V prosté soudržnosti a přátelství je dostatek svobody, aby mohl člověk kráčet vzpřímeně v kleče i v kleči.
Krautschneider, Rudolf, 1943-
Moře solí země  (2015)
 
Obsah knihy snad nejlépe představí motto v jejím úvodu: „ Náš svět mi voní nejenom mořem a orchidejemi v džungli, ale i mrkví a salátem na záhonech českých zahrad. Zachycuji perem i svými filmy jeho obrazy, které mě neustále fascinují. Jsem rád, že mohu toto nekonečné moře příběhů vnímat a plout v něm ke stále novým a neznámým břehům.“
Hartl, Patrik, 1976-
Prvok Šampón Tečka a Karel  (2012)
 
Nahořklá groteska o čtyřech bývalých spolužácích, kteří si ozvláštní neuspokojivé životy náročnou hrou.
Hartl, Patrik, 1976-
Okamžiky štěstí  (2016)
 
„Dvojromán“ úspěšného dramatika a režiséra přináší příběh sourozenců Jáchyma a Veroniky. Středoškolák Jáchym a vysokoškolačka Veronika hned na startu poznají, že život umí být pěkně drsný – jejich rodiče zahynou při autohavárii. Každý svou cestu světem hledá jinak a jinde, ale oba si uvědomují vzácnost okamžiků, kdy se mohou radovat, snít, milovat a doufat. Román sestává vlastně ze dvou knih, přičemž osud každého sourozence tvoří jednu. Čtenář si tedy může vybrat, čí příběh bude číst jako první.
Scott, Jennifer L. (Jennifer Lynn)
Madame Chic, aneb, Co všechno jsem se naučila v Paříži  (2014)
 
Zkušenosti americké studentky s francouzským životním stylem, které načerpala při šestiměsíčním výměnném pobytu v Paříži. Kniha vychází z autorčina blogu, na němž publikovala své texty pod názvem ,,20 nejužitečnějších věcí, které jsem se naučila při svém pobytu v Paříži“. V Paříži bydlela v roce 2001 v rámci studentského výměnného pobytu šest měsíců v jedné rodině. Od laskavé Madam Chic, vynikající kuchařky a režisérky perfektního chodu domácnosti, vždy dokonale upravené ženy, se naučila spoustu užitečných věcí. Všechny je popisuje v knize, např. jak pečovat o pleť i vzhled, netrápit se hlady, radovat se z maličkostí atd.
Scott, Jennifer L. (Jennifer Lynn)
S Madame Chic doma  (2015)
 
Druhé volné pokračování. Jennifer odhaluje tajemství šťastného a naplňujícího rodinného života. Vysvětluje, že ranní odchod z domova nemusí být jeden velký chaos, že zůstat chic je možné i s minimem času a námahy, že při troše přemýšlení se dá domácí večeře podávat každý den a že drobnosti jako hudba a voňavé svíčky udají celému rodinnému večeru ten správný tón. Užitečná knížka je uspořádána podle radostí, které můžeme objevovat v průběhu všedního dne.
Scott, Jennifer L. (Jennifer Lynn)
S Madame Chic na úrovni, aneb, Jak být elegantní každý den  (2015)
 
Třetí volné pokračování. Autorka odhaluje tajemství života na úrovni, které načerpala při svém pobytu v Paříži. V této nádherně ilustrované, praktické a inspirativní knize plné tipů, seznamů a nápadů se mimo jiné zamyslíte nad vhodným oděvem na společenské události, nad dobrou péčí o vzhled i uměním konverzace. Dozvíte se, jak být správnou hostitelkou i hostem i jak si vytvořit vhodné návyky a vlastní image.
Brothers, Caroline
Na útěku  (2016)
 
Syrový dojemný příběh inspirovaný skutečnými událostmi líčí náročné dobrodružné putování dvou odvážných chlapců nevzdávajících se naděje, že mohou uniknout děsivým dopadům války v rodném Afghánistánu.
Parkánová-Whitton, Hana, 1950-
Jak nemít na pikniku o jeden sendvič míň  (2016)
 
Do Kingstonu, vísky nedaleko Oxfordu, se přistěhuje nový manželský pár, Allegra a Aldrich. Hana, Češka s anglickým manželem, už patří téměř mezi starousedlíky, a tak může s odstupem sledovat peripetie, které zažívají ti, co „mají na pikniku o jeden sendvič míň“. Právě toto anglické rčení charakterizuje osoby poněkud se vymykající běžným konvencím a excentriky. Starousedlíci musejí snést výstřelky nových obyvatel, které zahrnují vše od bujarých večírků na uvítání až po hlučné žárlivé scény. Jak se obě strany vyrovnají s nelehkou situací, líčí ve svém románu ze života česká redaktorka, překladatelka a spisovatelka Hana Parkánová-Whitton.
Keleová-Vasilková, Táňa, 1964-
Kouzlo všednosti  (2015)
 
Čtivý román pro ženy od oblíbené slovenské autorky využívá motiv zdánlivě všedního příběhu z každodenního života jednoho obyčejného manželství. I šťastné manželství Magdy a Adama se dostalo do problémů.
Davouze Marta, 1945-
Loď v Bretani  (2016)
 
Kultivované vyprávění dalších každodenních příhod Češky, která se po nezdaru prvního manželství usadila v Bretani. Po bestselleru Dům v Bretani, který vyvolal velký ohlas u čtenářů, přichází autorka s dalšími příhodami ze svého bretaňského domova, ze svých cest do Česka a z dovolených po Evropě. Jako obvykle jsou její historky zábavné, mísí se v nich laskavý humor se sarkastickými postřehy, přičemž nešetří nikoho, ani sebe. Jednu kapitolu pojala ve formě fiktivního interview pro tisk. Odpovídá v něm na nejčastější dotazy, které jí její publikum klade, text však obsahuje i hlubší reflexe o lidském bytí.
Štráfeldová, Milena
Trestankyně  (2016)
 
Životopisný román o výrazné osobnosti českého katolického disentu Růženě Vackové, historičce umění a divadelní kritičce, ale především vězeňkyni svědomí, která v komunistických kriminálech strávila dlouhé roky až hluboko do šedesátých let.
Kovářová, Daniela, 1964-
Smrt v justičním paláci  (2016)
 
Česká spisovatelka se po zločinu na golfovém hřišti tentokrát vydává do prostor Městského soudu v Praze, kde je za podivných okolností nalezena mrtvola soudce. Pátrání se opět ujme sympatický detektiv a bývalý voják Šimon Hájek, znovu za asistence atraktivní Gabriely Rezkové, která je nyní na pozici tiskové mluvčí soudu. Vyšetřování bude komplikované, stejně jako jsou komplikované poměry a vztahy v českém soudnictví a k odhalení pachatele nepovede schopné vyšetřovatele jednoduchá cesta. Napínavá detektivka ožívá i díky osobní znalosti poměrů v justičním prostředí, které autorka – sama advokátka a dříve ministryně spravedlnosti – dobře zná.
Hašková-Coolidge, Eliška, 1941-
Pět amerických prezidentů, česká babička a já  (2016)
 
Doplněné a rozšířené vydání vzpomínek Elišky Haškové Coolidge, významné Češky, která se dokázala prosadit jak ve vrcholném politickém prostředí v USA, tak po revoluci i v bývalé vlasti.
Váňová Magda, 1954-
Nebýt sám  (2016)
 
Psychologický román české autorky o hledání ztraceného dětského ráje. Kousek od Závie leží Hokuteple a tam je ráj. Každý si ho představuje podle svého, stačí jen přivřít oči. V řekách teče limonáda, z nebe padá zmrzlina a čokoláda roste holkám a klukům přímo v kapsách. Tuhle nekonečnou pohádku o dětském ráji vyprávěla maminka Konrádovi před spaním a potom oba jeho rodiče zahynuli při autohavárii. Svůj dětský ráj ztratil, ale na Hokuteple nezapomněl. Vyrůstal u strýce a tety na malém městě a teprve v dospělosti si uvědomil, jak byl osamělý, že zatrpklá teta a bezradný strýc mu rodinu nenahradili. Jeho citovou výchovu obstaraly tři dívky. O pět let starší zdravotní sestřička Ema, stejně stará kamarádka ze sousedství Dora, s kterou vyrůstal, chodil do školy a studoval na univerzitě, a o několik let mladší Olivie, sestra Konrádova nejlepšího přítele z fakulty. Jen díky nim ho nepohltilo osamělé dětství, ale přesto i v dospělosti Konráda svazuje podivná nesmělost a nerozhodnost, jako by se chtěl schovat v maminčině Hokuteple. To však nejde, Konrád je muž a přiblížit se k ráji, který v dětství ztratil, pro něj znamená nebýt sám.
Mandausová, Klára, 1968-
My dokonalé  (2016)
 
Sbírka úsměvných i trefných fejetonů, které autorka několik let psala do magazínu Ona dnes. Schováváme si igelitky, nevíme u kadeřnice kam s kabelkou, ukazujeme na školním srazu omylem vyfocený vlastní zadek, dáváme sluneční brýle do lednice, smažíme na octu místo na oleji, zobeme pilulky, protože ubližujeme růžovým poníkům, a posíláme bývalým láskám esemesky, jejichž obsah se za střízliva bojíme vyslovit i samy před sebou. Jsme dokonalé ženy. Občas hozené do komedie, někdy do dramatu…
Harris, Anastázie, 1965-
Alžběta II. : pracující žena  (2016)
 
V knize autorka líčí život královny od dětství až po současnost. Je zde zmíněno její dětství, sňatek, korunovace, rodinné problémy i mnoho desítek let úspěšné vlády. Autorka líčí poměry v královské rodině i nevydařená manželství jejích dětí. Pozornost je věnovaná též kontroverznímu manželství jejího syna Charlese a Diany, a to od jejich seznámení až po rozvod a posléze Dianinu tragickou smrt při dopravní nehodě. V závěru knihy je vzdán hold královnině úspěšné šedesátileté vládě, jejíž výročí připadlo na rok 2012. Kniha je doplněna pěknými černobílými fotografiemi.
Abbott, Rachel, 1952-
Ohrožená  (2016)
 
Anglický krimithriller o plížívém ohrožení, které stále více zasahuje do poklidného rodinného života Ellie Saundersové, venkovské zdravotní sestry.
Šmucler, Roman, 1969-
Nevěřte ani mně!, aneb, Špinavé triky i neuvěřitelné možnosti estetické medicíny  (2016)
 
Kniha je nejenom průvodcem po novém a fascinujícím světě estetické medicíny, ale radí čtenáři, kde všude jsou na něj kladeny pasti, které mohou vyjít draho nejenom jeho kapsu, ale zdraví.
Delaf, 1973-
Pupíky. Léto na zabití  (2013)
 
Šestý díl komiksového příběhu se značnou dávkou ironie vypráví o životě a starostech tří kamarádek. Určeno pro starší děti.
Braunová, Petra, 1967-
O chlapci, který spadl z nebe  (2012)
 
Eliška je normální holka, tedy skoro normální. Má totiž na tváři velkou pihu, za kterou se stydí. Maminka si myslí, že je nejen díky svému mateřskému znaménku jedinečná, ale malá Eliška by nejraději od Ježíška dostala kouzelnou houbičku na mazání pih. Kromě psaní dopisu Ježíškovi má ale ještě spoustu práce. Pomáhá babičce péct cukroví, s dědou vystřihovat Betlém, ve škole se připravuje na vánoční besídku a netrpělivě čeká na sníh. Se sněhovými vločkami se však nečekaně snese na zem anděl. Chlapec s křídly, s podivným jménem Ryel, se však nechová, jak by se od anděla očekávalo. Vůbec neví, co jsou Vánoce, k čemu se zdobí vánoční strom a chová se jako největší uličník. Poetická knížka o tom, jak se osmiletá Eliška těší na Vánoce. Pro děti mladšího školního věku.
Kaftanová, Irena, 1951-
Příběhy lesních skřítků  (2010)
 
Knížka o tom, jak lesní skřítkové a lesní zvířátka pomáhají chránit přírodu…
Kopcová, Gabriela, 1945-
Pohádky z hájovny  (2016)
 
Pohádky s obrázky pro malé čtenáře, kteří ještě neznají písmenka, ale příběhy zvířátek i ptáčků žijících v lese si určitě s nadšením přečtou. A co se všechno dozvědí? Zajíček se naučí, že se nemusí všeho bát, kolouškovi pomůže sluníčko, aby se mohl na louce dobře schovat, sojka přestane být pyšná a liška najde svůj domeček.
Disney, Walt, 1901-1966
Zvonilka  (2012)
 
Jistě jste si všimli, že na světě se děje plno podivuhodných a tajuplných věcí. Proč například na jaře zmizí sníh a celá země se zazelená? Jak to, že se zvířata probouzejí ze zimního spánku a ptáčata se učí létat? Zdá se, že všechny tyto divy se dějí samy o sobě, ale ve skutečnosti jsou dílem víl. Víly žijí v kouzelné zemi Nezemi. Rodí se z prvního dětského smíchu a každá z nich má na něco zvláštní talent. Stejně se narodila i Zvonilka, víla všeumělka s talentem na opravování a vynalézání. Jenže Zvonilce se její talent ani trochu nelíbil a záviděla vílám s talentem na přírodu. Připadalo jí, že jejich talent je mnohem důležitější. O tom, co všechno Zvonilka v Nezemi prožila a jak nakonec zmoudřela, si můžete přečíst na stránkách této knížky!
Barnett, Mac, 1982-
Děsná dvojka má namále  (2016)
 
Druhá kniha humoristické série pro starší děti. Každý zvlášť byli Miles a Niles v provádění fórků skutečné jedničky. Ale teď, když se spojili a vytvořili tým s názvem Děsná dvojka, jsou nepřekonatelní. I když… Brzy budou muset prokázat, že se hned tak něčeho nezaleknou. Svůj fórkařský um totiž dovedli tak daleko, že kvůli jejich poslední legrácce je jejich obávaný protivník ředitel Rass propuštěn. Místo něj usedá do ředitelského křesla jeho otec, bývalý ředitel Rass. A to je teprv ras! Na rozdíl od syna má pod čepicí a jen tak někdo si na něj nepřijde. Na škole zavládne tvrdý režim. Bez legrace, bez slitování a… bez fórků. Co by Děsná dvojka dala za to, kdyby se vrátil jejich původní nepřítel! Musí dát hlavy dohromady a nějak to zařídit! Jak jinak než pomocí toho, co umí nejlépe…
Smith, Alex T.
Bruno na venkově  (2016)
 
Pátá kniha úsměvných příběhů všetečného pejska Bruna, který zbožňuje módu a kamarádí se s ponožkou, panem Žmolkofuskou. Pro děti od 5 let.
Bruneau, Clotilde, 1987-
Malý princ a planeta Bamálií  (2016)
 
23. volné pokračování komiksového příběhu podle animovaného televizního seriálu inspirovaného knihou Antoina de Saint-Exupéryho. Kniha pro děti kolem 10 let.
Pankhurst, Kate
Majda Čmuchalová. Velký vlasový poprask  (2016)
 
Devítiletá Majda a její kamarádky tvoří detektivní partu, která si poradí s každou záhadou ve městě. Tentokrát budou pátrat v kadeřnickém salónu. Třetí část humorné série pro mladší děti.
Chupíková, Eva, 1974-
Královské karty Karla IV.  (2016)
 
Pracovními listy ve stylu středověkých rukopisů, kde se děti dozví všechno o Karlově životě a kulturním odkazu, součástí jsou hrací karty, se kterými je možno hrát nejednu karetní hru.
Kalinová, Daniela
Proč chtěl ptakopysk do Solopisk  (2016)
 
Hravá příručka pro mladší školáky nenásilným způsobem seznamuje s vyjmenovanými slovy. Vhodné k procvičování doma i k využití ve škole.