Březen 2017

Morton, Andrew, 1953-
Diana, její nový život (1995)
 
Pokračování knihy Diana: Její pravdivý příběh. S pomocí několika nejbližších přátel a rádců z Walesu mohl Andrew Morton, autor knihy Diana: Její pravdivý příběh, opět nahlédnout za drapérie oficiální královské propagandy a vylíčit, jak se Diana, jež se stala princeznou dříve, než dosáhla dospělosti, nyní učí být paní vlastního osudu, a nikoli jen palácovou loutkou.
  Pinckney, Callan, 1939-2012
Kalanetika. Vynikající cvičební program pro zpevnění svalů (1993)
 
Kniha o nové cvičební metodě, založené na soustavě malých, přesně cílených pohybů.
Kliment, Michal, 1985-
Modřiny (2013)
 
Na ostravském předměstí Modřiny se staly dvě téměř totožné vraždy se znásilněním, které od sebe dělí osmdesát let. Paralelní vyprávění o jejich vyšetřování ukazuje rozdíly v policejních pátracích postupech od roku 1933 do současnosti.
Dunthorne, Joe, 1982-
Ponorka (2013)
 
Románová prvotina s nadhledem a ironií vypovídá o dospívání patnáctiletého chlapce ve Walesu v 90. letech 20. století.
Weissová, Gabina
Diagnóza F50 (2013)
 
Slovenská novinářka Gabina Weissová zcela otevřeně líčí svůj životní boj s anorexií a bulimií. Diagnóza F50 se stala pro ni prokletím. Gabi dlouho neúspěšně bojovala za svůj návrat do normálního života. Od počátečního odmítání jídla se náhle dostala na opačný pól – přejídala se a vzápětí hned zvracela. Bulimie, nemoc těla i duše, ji dohnala do nemocnice, na psychiatrii. Téměř vyhladověla k smrti. Svůj život, pocity, strachy a touhy popsala v knize, která může sloužit jako varování pro nezdravě hubnoucí dívky a jejich rodiče.
Quick, Amanda, 1948-
Zátoka lží (2014)
 
Paranormální romance, která je pokračováním série Ostrov Rainshadow, se odehrává v tajemném světě Harmonie, jemuž díky ztrátě dvou krystalů hrozí zánik.
Körnerová, Hana Marie, 1954-
Carolina (2014)
 
Román pro ženy z Francie 19. století o nevyzpytatelných cestách lásky. Mladičká Emma se vdá za jednoho z dvojice mladíků, kteří o ni soupeřili. Odmítnutý nápadník se rovněž ožení, ovdoví a vychovává velmi nezodpovědného syna, s nímž se po dvaceti letech seznámí Emmina dcera Carolina a uzavře tak nešťastné manželství. Náhoda je však mocná a Carolinina láska se nakonec, po mnoha překážkách, ubere zcela překvapivým směrem. Oddechová romantika.
Körnerová, Hana Marie, 1954-
Nevěsta ze zámoří (2015)
 
Historická romance z počátku 20. století o vdově, která se v novém manželství musí vyrovnat s intrikami i se svou vlastní minulostí. Půvabná vdova Julie uzavře na dálku druhý sňatek se záhadným majitelem cukrové plantáže a odjede za ním na ostrov v Karibiku. Exotické prostředí a sžívání s novým chotěm probudí sice mladou ženu z netečnosti a smutku, právo na rodinné štěstí si však musí teprve vybojovat: nejdříve s šílenou sokyní, posléze s mužem, jehož už oplakala.
Herynek, Petr, 1942-
Perníčky s láskou pečené (2015)
 
Historie pečení perníku, krajové speciality, perníčky pro různé příležitosti – Vánoce, Velikonoce, svatby. Recepty těst, polev a krémů, inspirace ke zdobení.
Zindulka, Stanislav, 1932-
Moje cesta vlakem dětství a naděje (2012)
 
Vzpomínky divadelního a filmového herce Stanislava Zindulky zachytila Jitka Škápíková. Herec vzpomíná nejen na své dětství a svou rodinu, ale na pozvolný vývoj, který ho zavedl z hradeckého divadla přes Brno až do Prahy.
Ghahramani, Zarah, 1981-
Zrádkyně. Za mřížemi íránského vězení (2009)
 
Autobiografické vyprávění mladé Íránky, která prožila několik týdnů za zdmi nechvalně proslulé teheránské věznice Evin.
Nesbø, Jo, 1960-
Pentagram (2011)
 
Další z řady detektivních románů současného norského autora, který v minulé knize Nemesis uvedl na scénu svérázného detektiva Harryho Hola. Profesionální život Harryho visí na vlásku. Honba za usvědčením proradného kolegy jej stála takřka kariéru a zcela mu zničila osobní život, nyní už zbývá pár detailů a on od policie odejde. Nejen to je důvodem Harryho náhlého alkoholového opojení. Z letargie jej vyburcuje až jeho šéf, který Harryho potřebuje u nového případu. Na něm má však hlavní hrdina spolupracovat se svým úhavním nepřítelem č. 1, jenž mu učiní nečekanou nabídku. Na policii je hlášeno násilné úmrtí mladé ženy, které byl ještě před samotnou vraždou odseknutý ukazováček. Ve chvíli, kdy se Holle a jeho kolega Tom Waaler vrhají na vyšetřování vraždy, dorazí na komisařství další špatná zpráva. Ze světa jako by se náhle ztratila Lisbeth, manželka známého uměleckého producenta Willyho Barliho, který zrovna chystá premiéru My Fair Lady. Hlavní roli měla hrát právě jeho nezvěstná žena. Netřeba dodávat, že ve stejnou dobu dorazí na policii v obálce useknutý prostředníček…
Jones, Darynda
První hrob napravo (2013)
 
Fantaskní román je žánrovou směsí paranormální romance okořeněné detektivní zápletkou i špetkou jízlivého humoru. Charley Davidsonová je tím pravým člověkem pro jedince, kteří byli zákeřně připraveni o život a uvízli mezi světem živých a mrtvých.
Mai, Mukhtar, 1977-
Zneuctěná (2007)
 
Autentická výpověď odvážné pákistánské ženy, která se odvážila čelit tradičnímu kmenovému násilí a našla sílu bojovat před světovou veřejností za navrácení své cti a za práva ostatních trpících žen v její zemi.
Leila, 1976-
Provdaná proti své vůli (2005)
 
Otřesný životní příběh Maghrebské dívky žijící ve Francii v arabské komunitě. Lajla je tvrdě vychovávána nekompromisním otcem, kterému nesmí ani pohlédnout do očí. V podstatě celé dětství a mládí dělá služku svým deseti bratrům a v jednadvaceti letech jí rodiče vyberou o patnáct let staršího muže, kterého nikdy neviděla. Manžel se projeví jako slaboch chorobně podléhající své matce, která udělá Lajle ze života peklo. Ponižování, zákazy a urážky jsou na denním pořádku. Lajla nemá nikde zastání, přesto se nevzdává a její nezdolnost jí nakonec přinese alespoň částečnou svobodu.
Amin, Helle, 1964-
Shledání v poušti (2008)
 
Autentický příběh rodilé Dánky, která po několika letech manželství s muslimem musela těžce bojovat o návrat svých čtyř synů unesených manželem do Saúdské Arábie.
Brin, Fabienne
Moje malá Sára: Zoufalá matka bojuje o své dítě (2007)
 
Autentický příběh mladé Francouzky, která celé tři roky marně pátrala po malé dceři, unesené jejím íránským partnerem za hranice Francie, vypovídá o osamělém a tvrdošíjném boji nešťastné ženy za dceřin návrat.
Kellerman, Jonathan, 1949-
Záhada (2011)
 
Dlouhá léta býval hotel Fabourg místem jejich romantických schůzek, ale nyní tam Alex a Robin přišli naposledy. Hotel se zavírá, a tak se v jeho luxusních prostorách dnes večer sešli stálí hosté, aby při koktejlech zavzpomínali na vše hezké, co tady společně zažili. Ze všeobecného veselí se vymyká jediná osoba: uhrančivě krásná mladá žena, která za slunečními brýlemi marně skrývá smutek. Alex se neubrání úvahám, kdo to může být, co ji sem přivedlo – a jestli má něco společného s bodyguardem, který postává před hotelem. Když ho o dva dny později osloví Milo se žádostí o pomoc při vyšetřování děsivé vraždy, Alex ke svému zděšení ve zmasakrované oběti pozná ženu, která osaměle popíjela šampaňské. Zdá se, že v hotelu Fabourg strávila poslední hodiny svého života…
Kolektiv
Z kola ven: Příběhy dobrovolníků (2014)
 
Jedná se o adří prvotinu, jelikož poprvé v historii Adry vychází kniha, jejímiž autory jsou sami dobrovolníci. Do projektu se zapojili lidé navštěvující seniory, pacienty v nemocnicích, v hospici, angažující se při výdeji materiální pomoci. Příběhy dobrovolníků doprovází figurální a portrétní karikatury Vaška Šípoše ze Studénky.
Steel, Danielle, 1947-
Duch (1998)
 
Frustrovanému architektovi pomůže najít nový smysl života četba dávných deníků statečné ženy, v jejímž krásném domě nalezl útočiště. Renomovanému architektovi se rozpadlo manželství a zároveň ztratil uspokojení i v práci. Na dovolené si pronajme opuštěný tajemný zámeček a v něm nalezne deníky ženy, která přišla do Ameriky koncem 18.století, aby zde začala svobodně žít. Její odvaha čelit osudu i historie vášnivé lásky jej povzbuzuje k navázání kontaktu s krásnou, manželstvím zklamanou ženou a jejím roztomilým dítětem.
Steel, Danielle, 1947-
Střípky vzpomínek (2000)
 
Sladkobolný ženský román o dramatických láskách krásné italské aristokratky. Půvabná Serena se po skončení války vrací do rodné Itálie: její rodiče byli popraveni a přišla i o rodinné jmění. Provdá se za Američana Fullertona a prožije s ním krátké šťastné manželství, v němž se jim narodí dceruška. Musí přitom čelit nenávisti a intrikám dvou žen – tchyně a švagrové, proto se po smrti manžela osamostatní a udělá kariéru jako modelka. Z manželství s fotografem-narkomanem Arbusem se narodí druhá dcera, bouřlivý vztah však končí tragicky. Poslední část knihy je věnována osudu starší dcery Vanessy, poznamenané traumatem z dětství. Srdceryvný příběh překypuje sentimentalitou o něco více, než bývá u autorky zvykem.
Steel, Danielle, 1947-
Prsten (1998)
 
Příběh německé rodiny z vyšších společenských kruhů, jejíž osud výrazně poznamenala 2. světová válka. Po tragické matčině smrti se výchovy dětí ujímá otec. Chce zachránit svého syna před vstupem do armády, odchází s ním do Švýcarska, ale je zastřelen a syn pak po mnoha dramatických událostech projde východní frontou. Dcera, která po krátkém milostném vzplanutí k německému důstojníkovi očekává dítě, odpluje do USA, kde po delší době vybuduje pro sebe a svého syna slušnou existenci. Teprve po sňatku syna nachází i ona pozdní štěstí a klid a díky rodinnému prstenu nalézá i svého ztraceného bratra.
Javořická, Vlasta, 1890-1978
Potok : (Vesnický život několika let) (1997)
 
Příběh chalupnické rodiny je prodchnutý porozuměním pro lidské slabosti a doladěn vyznáním lásky k vlasti a rodnému kraji. Vesnický román z Českomoravské vrchoviny v době 1. světové války.
Javořická, Vlasta, 1890-1979
Dočkala se (2001)
 
Krátké povídky vyprávějí o lásce a utrpení, zklamání i plané zamilovanosti. Příběhy vyprávějí o osudech lidí, především dívek a žen v prvních letech 20. století. Výchova k odevzdanosti a poslušnosti dělá z děvčat oběti a mnohdy jim zkazí celý život. Jindy nemilosrdně zasahuje do běhu života válka.
Javořická, Vlasta, 1890-1979
Skryté drahokamy (1994)
 
Vesnický román odehrávající se na počátku století vypráví o radostech i neštěstích, lásce i zklamání členů selské rodiny. Mladá dívka prožívá první štěstí, když se přivdá na bohatý statek. Má milujícího tchána, manžela a později i syna. Brzy však umírá tchán i manžel. Hrdinka se až po nějaké době znovu provdá za milého muže. Rodina se rozrůstá o další děti, ale problémy působí nejstarší syn, který se cítí odstrčený. Nevlastní otec se projeví jako rozumný muž a mladý Jan nachází znovu cestu ke své rodině.
Javořická, Vlasta, 1890-1979
Na pevném základě (1997)
 
Autorka v knize vypravuje o osudech několika lidí z Českomoravské vysočiny v období první republik, za protektorátu a v poválečných letech. Její průběh je dramatický a je to také příběh o lásce, lidské závisti, zlobě i odpuštění.
Javořická, Vlasta, 1890-1979
Pro peníze (1992)
 
Román z vesnického prostředí líčí příběh bohaté nehezké dívky, kterou její otec proti její vůli provdá za zadluženého sedláka. Také hrdinčin muž se musel vzdát své lásky, aby zachránil zadlužený statek a tak bylo zpočátku manželství pouze formální a dívka musela přetrpět řadu ústrků. Nejdříve si získala náklonnost mužovy matky a chasy a později i muže. Za krátký čas se stal sňatek uzavřený pro peníze, svazkem dvou šťastných lidí.
Javořická, Vlasta, 1890-1979
Hory a propasti 1. díl (2007)
 
Krásný, elegantní a vzdělaný Alex Řehořovský po sebevraždě svého otce zjistí, že jejich továrna je velmi zadlužena. Kam se podělo tak značné jmění, to nikdo nechápe, ale nikdo z bývalých přátel Alexe ani z přátel jeho otce není schopen nebo ochoten pomoci. A tak mu nakonec zbývá jen jediná možnost…
Javořická, Vlasta, 1890-1979
Míjející se hvězdy 1. díl (1997)
 
Román z české vesnice počátku století vypráví o dívce, jejíž veliká láska ztroskotá na rozdílném náboženském přesvědčení rodičů. Mladičká Doubravka je dcerou hostinského. Velikou láskou k ní vzplane Petr, syn z velkého hospodářství i Jeroným, dědic největšího statku. Jeronýmovu lásku Doubravka opětuje, Petrovy prudké povahy se bojí. I přes nerovné postavení se Jeroným o Doubravku uchází, ze svatby však sejde kvůli evangelickému a katolickému přesvědčení otců. Přichází 1. světová válka, oba mladí muži rukují a brzy přichází zpráva o Jeronýmově smrti. Petr si svatbu s Doubravkou vynucuje demonstrativním sebevražedným pokusem. Ke konci románu se však Jeroným objevuje jako ruský legionář a přiváží si sebou manželku, Doubravčinu sestřenici Růženu, se kterou se setkal při ruské anabázi.
Javořická, Vlasta, 1890-1979
Míjející se hvězdy 2. díl (1997)
 
2. díl vypráví Jeronýmovy zážitky z 1. světové války, jeho činnosti v ruských legiích a složitou cestu zpět do Čech. Román vypráví o zdravotní sestře Ireně, která pomáhá na bojištích 1. sv. války a dostává se i do Ruska, kde se její cesty setkají s Jeronýmem, obětavě se o něho stará, když je těžce raněný, vzniká mezi nimi láska, kterou však Irena obětuje svému ošetřovatelskému poslání. V Rusku se Jeroným potkává s dívkou z rodné vesnice, Růženou, sestřenicí Doubravky, která byla svědkem jejich veliké láska. V složitých a těžkých podmínkách ruské anabáze vidí oba v sobě oporu a jistotu. Jeroným si Růženu přiváží domů jako svou ženu.
Javořická, Vlasta, 1890-1979
Míjející se hvězdy 3. díl (1997)
 
3. díl vypráví příběh manželství Doubravky a Petra na venkovském statku a Růženy a Jeronýma na bohatém panství. Růžena se do rodné vesnice vrací jako paní na mrázovském panství. Její pýcha nezná hranic a užívá všech svodů života plnými doušky. Narodí se jí dceruška Světla, při velkolepém honu si Jeroným zraní páteř a zůstává na vozíku. Ani za těchto okolností nechce sobecká Růžena nijak omezovat svůj společenský život. Těžké manželství má Doubravka s prudkým a žárlivým Petrem. Mají dvě dcerky a Doubravka si bere na statek i jeho nemanželského synka. Petr se často opíjí a statek postupně chátrá. Když Petr po zranění koněm umírá, Doubravka musí zadlužený statek prodat a s nejmladší dcerkou využívá dobrodiní Růženy a stěhuje se na Mrázov jako hospodyně.
Javořická, Vlasta, 1890-1979
Míjející se hvězdy 4. díl (1997)
 
4. díl románu se soustřeďuje na děti obou rodin, které konečně překlenou překážky, na nichž ztroskotali jejich rodiče. Doubravka je vděčna za místo hospodyně na Mrázově. Její dcera Hanička se uplatňuje jako společnice panské dcery Světly. Matku Doubravku navštíví na panství nevlastní syn Lajoš, který vystudoval lékařství. Vzplane láska mezi Lajošem a Světlou. Růžena je svému zmrzačenému muži nevěrná a osnuje plány, jak jeho život ukončit a zmocnit se jeho jmění. Její plány však překazí mladý Lajoš se svým přítelem. V nastálém šoku se ochrnutý Jeroným uzdraví, podlá Růžena spáchá sebevraždu a obě rodiny se rozhodnou i přes rozdílná náboženství nebránit svým dětem v jejich lásce.
Formanová, Martina, 1966-
Případ Pavlína (2014)
 
Zdařilé románové zpracování dramatického životního příběhu světově proslulé české topmodelky a herečky Pavlíny Pořízkové, jejíž dětství zásadně ovlivnila zvůle tehdejšího totalitního režimu.
Goliáš, Marek, 1952-
Mraveneček (2009)
 
Třetí román současného českého autora je příběhem starého muže, dobrovolně odcházejícího na sklonku svého života do hospice. Jednoho dne se šestaosmdesátiletý Matouš probudí s neochvějnou jistotou, že zemře. Jeho přesvědčení se sice nevyplní, Matouš se však přesto rozhodne, že už nebude své druhé manželce Rebece na obtíž a odstěhuje se do hospice. Právě tady má vymezený čas, aby mohl zhodnotit a bilancovat svou životní cestu: Matouš vzpomíná na Rebeku, vyučenou kuchařku, s níž se seznámil na inzerát, na jejich vztah, v němž byl nedostatek vzájemného citu nahrazen nepochopením a odcizením. Oproti tomu si s bolestí a láskou připomíná portrét své první ženy Hanýžky, která náhle zemřela v pouhých dvaatřiceti letech. Nový román Marka Goliáše pojednává nejen o stáří a smrti, o žalu a smutku nad odchodem blízkého člověka, ale i o tom, že i v závěrečných fázích své existence se člověk nemusí útrpně přizpůsobovat přirozenému běhu věcí, ale pokud je to v jeho silách, může dál hledat novou naději, přátelství i lásku.
Stimson, Tess
Hra na lež (2014)
 
Román pro ženy ze současné Anglie pojednává o záměně dětí, která vyjde najevo až po patnácti letech. O tom, že Florence není její biologickou dcerou, se Harriet Lockwoodová dozví v nemocnici, kde Florence po úrazu bojuje o život. Začne spolu s týmem lékařů pátrat, jak se to mohlo stát. Zjistí se, že došlo k záměně dvou děvčátek, když v porodnici vypukl protipožární poplach. Harriet to přes manželův nesouhlas dceři řekne, a dokonce se spojí s druhou rodinou. Tento krok zásadním způsobem ovlivní životy obou rodin. Nic už nebude jako dřív.
Mac Donald, Betty, 1908-1958
Vejce a já (1991)
 
Román líčí zábavnou formou trampoty novomanželky, která se ocitne v primitivních podmínkách na opuštěné slepičí farmě.
Moriarty, Liane, 1966-
Tři přání : dej si pozor na to, co si přeješ, mohlo by se to vyplnit (2016)
 
Příběh tří žen, trojčat, které musí volit mezi sesterskou láskou, mateřským pudem a vztahem k manželovi. Lyn, Cat a Gemma jsou nerozlučné, sdílejí spolu dobré i zlé. Přestože mají hodně společného, každá vede po třicítce jiný život. Lyn je podnikatelkou roku, stará se o vlastní malou dcerku i jednu nevlastní dospívající a snaží se to vše skloubit dohromady. Cat pracuje v oddělení marketingu a bojuje za své nenarozené dítě i za záchranu manželství. Zato Gemma se ještě nestihla usadit a stále hledá tu správnou práci a po smrti snoubence i toho pravého muže. Mezi ženami se vynořují dávné problémy a nevyřešená trápení, která vyplouvají na povrch a vyvrcholí obrovskou hádkou na oslavě jejich třicátých třetích narozenin. V mozaice vyprávění a e-mailů se čtenářkám postupně rozplétá složitý sesterský vztah založený na velmi hlubokých a silných poutech.
Nachtigalová, Lucie, 1977-
Deník fejsbukové matky (2016)
 
V knize autorka líčí své zážitky z mateřské dovolené, které formou statusů zaznamenává na facebooku. Jsou to neobyčejné příběhy mámy tří dětí, včetně pracujícího manžela i rozmanitých domácích mazlíčků, které rodina chová. Autorka má nevšední smysl pro humor a své příběhy popisuje osobitým a vtipným způsobem. Proto čtení těchto minipříběhů ze života vyloudí úsměv na tváři každé ženy, která je také matkou. Kniha je doplněna barevnými fotografiemi ze života rodiny.
Tejkalová, Jiřina, 1955-
Běda ženám, kterým muži vládnou (2012)
 
Tragikomický příběh trojice žen, které se snaží vypořádat s nastupující krizí středního věku. Trojice kamarádek pořádá pravidelná setkání – „babince“, kde řeší život a muže. Každá z žen má svá soukromá životní trápení, ale snaží se přesvědčit zbývající přítelkyně, že si žije celkem šťastně a spokojeně. A tak typově rozdílná trojka – vdaná, rozvedená a svobodná – hledá toho pravého muže a svoji cestu životem. Přelomovým se stává rok 2000: kamarádky oslaví čtyřicáté narozeniny a dramatické životní zvraty je donutí k přehodnocení mnohého.
Hofmann, Corinne, 1960-
Shledání v Barsaloi : další osudy bílé Masajky (2015)
 
Třetí kniha autobiografického vyprávění ženy, která se provdala do Keni a po čtyřech letech se za dramatických okolností vrátila do Švýcarska. Autorka navazuje na své vyprávění po čtrnácti letech a popisuje návštěvu v zemi bývalého manžela.
Wood, Bari, 1947-
Mrtvý pohled (1994)
 
Hororový příběh o dramatickém pátrání po několikanásobném vrahovi, jehož se podaří odhalit zásluhou zvláštních duševních schopností.
Mornštajnová, Alena, 1963-
Hana (2017)
 
Třetí román úspěšné české autorky. Existuje-li něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí jiným. Jenže co když je přesto nevinen? Co když je to všechno jen shoda okolností a člověk je pouze bezmocným nástrojem osudu? Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se přes zákaz rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tím, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat.
Pospíšilová, Zuzana, 1975-
Bez práce nejsou koláče (2014)
 
Bohatě ilustrovaná kniha básniček o tom, jak se co dělá. Pro mladší děti. Děti se postupně dozvídají, z čeho a jak se pečou koláče, jak se vyrábí sklo, papír, zmrzlina, z čeho jsou šaty či jak se staví dům. Básničky doprovázejí celostránkové ilustrace M. Veverkové.
Selingerová, Ludmila
Pod vodní hladinou. Pohádky s ploutvičkami (2014)
 
Osm pohádek z vodního světa je určeno předškolním a mladším školním dětem. Žabák Slávek, který čeká na ten správný polibek, aby se proměnil v prince, Vodník Dorofej, který musí znovu zavést pořádek v jezírku poté, co do něj hloupí lidé vysypali odpadky a řada dalších postaviček ze světa pod hladinou se představuje v pohádkovém vyprávění i barevných ilustracích. V závěru knížky jsou pak připojeny realistické kresby několika vodních živočichů.
Preußler, Otfried, 1923-2013
Malé strašidýlko (2014)
 
Veselé příhody zvědavého strašidýlka. Pro menší děti. Malé strašidýlko žije na hradě Soví kámen. Straší samozřejmě v noci, ale velmi ho láká vidět svět za dne. Není to sice snadné, ale přání se mu vyplní. Jenomže z bílého strašidla je najednou černé, které navíc zabloudí v tajných chodbách pod hradem a dostane se až do blízkého městečka. A protože je rozpustilé, provede spoustu hloupostí. Je z toho unavené a moc se touží vrátit domů na hrad…
Klíma, Ivan, 1931-
Kokrhací hodiny (2012)
 
Po téměř půlstoletí vychází knížka rozšířená o několik nových příběhů. Pro děti od 3 let. Ve vyprávění z podivuhodné země jménem Pohádsko se setkáte se lvem, který řídí dopravu, podíváte se do města, kde žijí samé klobouky, dozvíte se, jak vypadá auto pro žirafu a spoustu dalších neuvěřitelných věcí.
Lindell, Unni, 1957-
Strašidýlko Nela a noční škola (2010)
 
Strašidýlko Nela je možná trochu nezvedené, ale především je odvážné. První díl příběhů pro mladší děti. Strašidýlko Nela je zvláštní strašidlo. Žije s ostatními strašidly v oděvní továrně, kde přes den spí vzorně poskládané na polici coby nenápadná látka a večer odchází do Noční školy. V ní vyučuje Sofie Strachomorna, která hned pozná, že Nela je výjimečná. A tak když Nela letí do Paříže za nebohou spolužačkou Fiflenkou Fiolou, nasměruje ji na ta správná místa. Zvládne Nela svou první dalekou cestu a podaří se jí spolužačku zachránit? A zjistí, co je První pravda?
Slabý, Zdeněk Karel, 1930-
O mužíčkovi, který zastavil pražský orloj (2015)
 
Poetická knížka o samotářském mužíčkovi a porcelánové panence ze staré Prahy. Určeno dětem mladšího školního věku. Autor kocoura Vavřince a dalších oblíbených příběhů zavede tentokrát čtenáře do zákoutí staré Prahy, kde žije v opuštěném krámku zvláštní mužíček, poněkud staromódně oblečený, který se s nikým již léta nebavil a vlastně nikdo neví, kolik je mu let. Jednoho dne však zahlédne ve výloze starého vetešnictví drobnou porcelánovou panenku a jeho život tím získá nový naprosto neočekávaný rozměr.
Rožnovská, Lenka, 1972-
Co zavinil Kolumbus (2015)
 
Napínavý i lehce humorný příběh o ztraceném předškolákovi je určen všem milovníkům vlaků a dobrodružných příběhů od 6 do 10 let. Jíra a jeho mladší bráška Josífek jedou na prázdniny k dědovi z Prahy až do Rakovníka. Jíra už je veliký školák a tak cestu jistě zvládnou sami. To by se ale v Lužné u Rakovníka nesměl mihnout na nádvoří Kolumbus! Josífek se vydává za Kolumbem a pro Jíru, dědu a pana průvodčího nastává napínavá záchranná akce. Příběh doprovází mimo jiné staré lokomotivy na dvoustránkových výpravných ilustracích.
Lisá, Dagmar
Hudební nauka pro malé i větší muzikanty 2 (1998)
Gontier, Josette
Krátké pohádky o zvířátkách před spaním (2008)
 
Krátké, jednoduché pohádky určené nejmenším čtenářům. Válka a ryby, Král žab, Vděčná myš, Žárlivý kozel, Důvěřivý kozel, Lev se s nikým nedělí, Opičí láska, Jak žít v míru, Had a vosa, Domýšlivý jelen a jiné pohádky, které jsou doplněny pěknými barevnými ilustracemi. Pohádky mají podobu bajek, z kterých vyplyne krátké ponaučení. Je určena především pro nejmenší čtenáře a jejich rodiče.
Saint-Exupéry, Antoine de, 1900-1944
Štěstí (2016)
 
Knížka citátů z děl francouzského klasika, týkajících se podstaty šťastného a opravdového života.